انواع پله برقی

پله برقی نوعی راه پله متحرک است که به جابجایی آسان افراد در طبقات مختلف ساختمان کمک می کند. انواع پله برقی همانند آسانسور با موتور کار می کند و پله های آن به طور مداوم در مسیر حرکت می کنند. همچنین یک نرده با هر پله برقی متصل است که همراه با آن برای پشتیبانی از مسافران حرکت می کند. بنابراین حرکت دردر هر یک از انواع پله برقی درست مانند این است که شما به طور خودکار از یک پله عبور می کنید.

یک دکمه توقف اضطراری نیز برای هر پله برقی وجود دارد که در مواقع اضطراری فشار داده می شود. بدین ترتیب که پله برقی نیز مانند انواع آسانسور با صرف انرژی و مدت زمان کمترحرکت عمودی یک فرد را در طبقات مختلف ساختمان بسیار آسان می کند.
پله برقی معمولاً در ساختمانهایی که جابجایی تعداد زیادی از افراد مورد نیاز است مانند مراکز خرید، فرودگاهها، سیستمهای حمل و نقل، سالنهای نمایشگاهی، هتلها، میادین، ساختمانهای عمومی و غیره استفاده می شود. آنها فضای فیزیکی مشابه، راه پله را اشغال می کنند، به طور کلی زمان انتظار ندارند به غیر از دوره های شلوغی، جریان بیشتری برای افراد ایجاد می کنند و می توانند عملی تر از آسانسورها باشند. در ادامه قصد داریم به معرفی انواع پله برقی بپردازیم.

با تیم تخصصی بهراد لیفت همراه باشید.

تاریخچه پله برقی

اولین پله برقی در اواسط قرن نوزدهم توسط دو آمریکایی ، لیمون سودر و ناتان ایمز ثبت اختراع شد. با این حال ، طرح های ثبت شده آنها هرگز ساخته نشده است.
فقط در اوایل قرن بیستم بود که نمونه اولیه کار طراحی شده توسط چارلز سیبرگر و جسی رنو تولید شد. مدل کاری آنها بسیار مورد توجه قرار گرفت و اولین بار در فروشگاه های بزرگ شهر نیویورک نصب شد. در سال ۱۹۱۰ ، سیبرگر و رینو اختراع خود را به شرکت آسانسور اوتیس فروختند.

 

انواع پله برقی

انواع پله برقی با قابلیت های متفاوت وجود دارد که با توجه حجم ترافیک، موقعیت ساختمان و موارد دیگر کاربرد دارند. پله برقی ها با توجه به نوع کاربری آنها شامل پله برقی های تجاری، نیمه تجای و غیر تجاری می شوند، با این حال در حالت کلی پله برقی ها شامل انواع زیر می باشند.

پله برقی نوع step

پله برقی stepیکی از رایج ترین اشکال پله برقی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، پله های آنها معمولاً از فلز تشکیل شده است. حرکت این نوع پله برقی به سمت بالا و سپس صاف و سپس به سمت پایین و بالعکس نیز انجام می شود. این نوع پله برقی از بیشتر اشکال دیگر پله برقی ایمن است.

پله برقی با ویلچر

پله برقی قابل دسترسی برای صندلی چرخدار چیزی نیست جز پله برقی معمولی با شرایط ویژه برای صندلی چرخدار. در این نوع پله برقی ، یک خادم ویژه وجود دارد. اگر شخصی با ویلچر به پله برقی قدم بگذارد ، پله برقی در حالت خاصی قرار می گیرد که ۳ پله از سطح خارج می شود و یک سکو شکل می گیرد. پس از آن ، برخی از سنبله ها از پشت پله نزدیک تر به پایین آمدن صندلی چرخدار خارج می شوند ، در نتیجه از سقوط صندلی چرخدار همراه با شخص جلوگیری می شود. بنابراین این نوع پله برقی برای جابجایی افراد معلول جسمی و همچنین افراد مسن در داخل ساختمان بسیار مفید می شود.

پله برقی مارپیچی

این نوع پله برقی  دارای پله های منحنی هستند و به آنها ظاهری فانتزی می بخشد. آنها بسیار زیبا و جذاب به نظر می رسند و از سال ۱۹۸۵ توسط میتسوبیشی ساخته می شوند.

Levytator لویتاتور

جدیدترین نوع پله برقی است. این یک نوع پله برقی آزاد است که می تواند چندین بار در جهت بالا یا پایین منحنی شود. در این سیستم ، دو پله برقی وجود دارد که به طور مداوم حلقه هایی از پله ها را به اشتراک می گذارند و می توانند منحنی متفاوت باشند. پله های این پله برقی نیز به طور منحصر به فرد ساخته شده است.

به صورت کلی پله های برقی با زاویه ۳۰ یا ۳۵ درجه ( زاویه ی بین سطح زمینو سطح پله ها) جهت ایجاد بیشترین میزان حس امنیت برای مصرف کنندگان طراحی می شوند.

انواع پیکربندی پله برقی

در طراحی سیستم های پله برقی و پیکربندی آنها باید مواردی نظیر موقعیت و سایر زیر ساخت های ساختمان، الگوهای ترافیکی، ظرفیت حمل، ملاحظات ایمنی و ترجیحات زیبایی شناسی را باید در نظر گرفت. از جمله پیکربندی های رایج پله برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

موازی: پله برقی ها در کنار هم قرار می گیرند و در جهت مخالف حرکت می کنند.
سرتاسر: پله برقی هایی که در یک جهت حرکت می کنند ، “انباشته” شده و فضای مورد نیاز را به حداقل می رساند.
چند موازی: بانکی از دو یا چندین پله برقی با جهات مختلف.

انواع پله های برقی با قابلیت ها و کاربرد های متفاوت وجود دارد، می توانید با بهره گیری از تجربیات و خدمات شرکت بهراد لیفت در زمینه طراحی، فروش، نصب و راه اندازی انواع پله های برقی بهترین و با کیفیت ترین انتخاب را داشته باشید.

با ما در تماس باشید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button