انواع اسانسور

امروزه با پیشرفت و توسعه صنعت آسانسور سازی انواع آسانسور با کاربرد ها و قابلیت های مختلف عرضه می شوند و مورد استفاده صنایع دیگر قرار می گیرند. آسانسورها قسمت استاندارد انواع ساختمانهای مسکونی و تجاری هستند واکنون به یک ضرورت تبدیل شده اند. انواع مختلف آسانسور با سیستم های متفاوت طراحی می شوند که می توان آنها را بر اساس نیاز و در دسترس بودن فضا و نوع کابری آنها انتخاب و استفاده کرد. در ادامه قصد داریم به معرفی ۳ نوع اصلی از آسانسورها همراه با شرح مختصری از قابلیت های آنان بپردازیم.

 با تیم تخصصی بهراد لیفت همراه باشید.

آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیکی توسط یک پیستون در پایین آسانسور پشتیبانی می شوند که آسانسور را به سمت بالا سوق می دهد زیرا موتور الکتریکی روغن یا مایع هیدرولیک دیگری را به داخل پیستون وارد می کند. آسانسور پایین می آید در حالی که سوپاپ مایعات را از پیستون آزاد می کند. آنها برای کاربردهای کم ارتفاع ۲-۸ طبقه استفاده می شوند و با حداکثر سرعت ۲۰۰ فوت در دقیقه حرکت می کنند.

اتاق ماشین آسانسورهای هیدرولیکی در پایین ترین سطح مجاور شافت آسانسور قرار دارد. از جمله انواع آسانور های هیدرولیک می توان موارد زیر را نام برد:

  • آسانسورهای هیدرولیک معمولی دارای یک میخ هستند که در زیر کف گودال آسانسور امتداد دارد ، که با پایین آمدن آسانسور پیستون جمع شونده را می پذیرد. برخی از تنظیمات دارای یک پیستون تلسکوپی است که فرو می ریزد و به یک سوراخ کم عمق در زیر گودال نیاز دارد. حداکثر مسافت طی شده تقریباً ۶۰ فوت است.
  • آسانسورهای هیدرولیک بدون سوراخ دارای یک پیستون در دو طرف کابین هستند. در این پیکربندی ، پیستونهای تلسکوپی در قاعده گودال ثابت شده و نیازی به تراشه یا سوراخ زیر گودال ندارند. پیستونهای تلسکوپی مسافت ۵۰ فوت را می توانند طی کنند. پیستون های غیر تلسکوپی فقط حدود ۲۰ فوت مسافت را مجاز می دانند.
  • آسانسورهای هیدرولیک Roped برای حرکت آسانسور از ترکیب طناب و پیستون استفاده می کنند. حداکثر مسافت طی شده حدود ۶۰ فوت است.

 

ویژگی های آسانسور هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیک هزینه اولیه کمی دارند و هزینه های نگهداری مداوم آنها در مقایسه با سایر انواع آسانسور کمتر است. با این حال ، آسانسورهای هیدرولیک انرژی بیشتری نسبت به انواع دیگر آسانسورها مصرف می کنند زیرا موتور الکتریکی در برابر نیروی جاذبه عمل می کند زیرا مایع هیدرولیک را به پیستون وارد می کند. یک اشکال عمده در آسانسورهای هیدرولیکی این است که ممکن است مایع هیدرولیک گاهی اوقات نشت کند ، که می تواند یک خطر جدی برای محیط زیست ایجاد کند. خطر زیست محیطی و استفاده زیاد از انرژی دو دلیل اصلی نصب آسانسورهای هیدرولیکی مانند گذشته نیست. از دیگر ویژگی این گروه از اسانسورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  کم بودن هزینه نگهداری وتعمیرات قطعات 
  • حرکت یکنواخت و بدون صدا و طول عمر زیاد قطعات
  • قابلیت جابجایی بار با ظرفیت های بالا
  • آسانسورهای هیدرولیک درمقایسه با آسانسورهای معمولی فضای کمتری اشغال میکنند و نصب آسانی دارند
  • آسانسوری ایمن و مطمئن

آسانسور های کششی

آسانسورهای کششی توسط طنابهایی بلند می شوند که از روی چرخ متصل به موتور الکتریکی بالای شافت آسانسور عبور می کنند. آنها برای کاربردهای متوسط و بلند استفاده می شوند و سرعت حرکت آنها بسیار بالاتر از آسانسورهای هیدرولیک است.

یک وزنه شمار باعث می شود تا آسانسورها با جبران وزن اتومبیل و سرنشینان کارایی بیشتری داشته باشند تا موتور مجبور نباشد وزن آنچنانی داشته باشد.
مهم است که طناب ها و میخ های آسانسور کششی به طور منظم از نظر سایش بررسی شوند. با سایش آنها، از کشش بین شیار و کابل ها کاسته می شود و لغزش منظم می شود، که باعث کاهش بازده می شود و در صورت عدم کنترل می تواند خطرناک باشد.
آسانسورهای کششی دارای محدودیت های ارتفاع هستند که با توجه به طول و وزن کابل ها یا طناب ها کنترل می شوند. مواد جدید قوی تر و سبک تر، مانند فیبر کربن، به آسانسورهای کششی امکان دستیابی به ارتفاعات جدید را می دهد.

آسانسور های کششی به طور معمول به دو گروه آسانسور های کششی با دنده و آسانسور های کششی بدون دنده دسته بندی می شوند.

آسانسور کششی دنده ای

آسانسور کششی دنده ای دارای یک جعبه دنده است که به موتور متصل است و چرخ متحرک طناب ها را به حرکت در می آورد. آسانسورهای کششی دنده ای قادرند تا سرعت ۵۰۰ فوت در دقیقه را طی کنند. حداکثر مسافت طی شده برای یک آسانسور کششی دنده ای حدود ۲۵۰ فوت است.آسانسورهای کششی دنده ای از نظر هزینه اولیه، هزینه های نگهداری مداوم و مصرف انرژی حدودا مقرون به صرفه هستند.

آسانسور کششی بدون دنده

آسانسورهای کششی بدون دنده چرخ مستقیماً به موتور متصل هستند. آسانسورهای کششی بدون دنده قادر به سرعت تا ۲۰۰۰ فوت در دقیقه هستند و حداکثر مسافت آنها در حدود ۲۰۰۰ فوت است بنابراین تنها گزینه برای کاربردهای بلند هستند. آسانسورهای کششی بدون دنده دارای هزینه اولیه بالا، هزینه نگهداری متوسط هستند و کمی انرژی کارآمدتر از آسانسورهای کششی دنده ای مصرف می کنند.

آسانسورهای بدون موتور خانه

آسانسورهای بدون موتور خانه آسانسورهای کششی هستند که در بالای چاه آسانسور یک اتاق ماشین اختصاصی ندارند. دستگاه در فضای لغزشی قرار دارد و در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعمیرات، از بالای کابین آسانسور به آن دسترسی پیدا می کند. جعبه های کنترل در یک اتاق کنترل واقع شده اند که در بالاترین سطح فرود و در فاصله حدود ۱۵۰ فوت دستگاه مجاور شافت آسانسور قرار دارند.

آسانسورهای فاقد موتورخانه حداکثر مسافت سفر تا ۲۵۰ فوت را دارند و می توانند با سرعتی حداکثر ۵۰۰ فوت در دقیقه حرکت کنند. آسانسورهای MRL از نظر هزینه های اولیه و نگهداری با آسانسورهای کششی دنده ای قابل مقایسه هستند اما در مقایسه با آسانسورهای دنده ای مصرف انرژی نسبتاً کمی دارند. آسانسورهای بدون ماشین در حال تبدیل شدن به محبوب ترین انتخاب برای ساختمانهای طبقه متوسط هستند که مسافت آنها تا ۲۵۰ فوت است. آنها از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی، به فضای کمتری نیاز دارند و عملکرد و قابلیت اطمینان آنها با آسانسورهای کششی بدون دنده برابر است.

آسانسورهای هیدرولیکی، کششی و بدون موتورخانه ۳ نوع اصلی از انواع آسانسور ها بودند که هر یک مزیت ها و قابلیت های منحصر به فرد خود را دارا هستند. و با توجه به نوع ساحتمان، ارتفاع آن و کاربری آن هر یک از انواع آسانسور نام برده شده دارای کاربردهای متفاوتی هستند.

برای دریافت مشاوره، طراحی ، فروش، نصب و راه اندازی انواع آسانسور ها با تیم تخصصی بهراد لیفت تماس حاصل فرمایید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button