تاریخچه اسانسور

اگرچه به نظر می رسد آسانسور یک اختراع مدرن باشد، دستگاه هایی که برای حمل و نقل عمودی افراد یا کالاها استفاده می شود از هزاران سال پیش وجود داشته است.
از ابتدای پیدایش تمدن، انسان ها به دنبال راهی برای جا به جایی عمودی راحت تر و کارآمدتر کالاها و مسافرین بوده اند. بدوی ترین آسانسورها مربوط به اوایل قرن سوم پیش از میلاد می باشند که توسط نیروی انسانی و حیوانی و یا مکانیسم های آب محور کار می کردند.
طبق تعاریف، آسانسورها ابزار حمل و نقل عمودی هستند که افراد یا کالاها را بین طبقات جابجا می کنند. اولین سابقه شناخته شده در مورد آسانسور را می توان به معمار رومی ویتروویوس بازگرداند که گزارش کرد ارشمیدس اولین سازه آسانسور را در ۲۳۶ قبل از میلاد ساخته است. این آسانسور ابتدایی با طنابهای بالابرنده ای که دور یک طبل پیچیده شده بود کار می کرد و توسط نیروی انسانی که به یک کپستان اعمال می شد چرخانده می شد. در ادامه به بررسی دقیق تاریخچه ی آسانسور و پیشگامان این صنعت خواهیم پرداخت.

با سایت صنعت آسانبر بهراد لیفت همراه باشید.

آسانسور چیست؟

آسانسور سکو یا محفظه ای است که برای انتقال افراد و حمل بار در یک شافت عمودی بالا و پایین می شود که کاربرد های صنعتی، اداری، مسکونی و تجاری دارند. شافت شامل تجهیزات عملیاتی، موتور، کابل ها و لوازم جانبی است. به عبارت دیگر آسانسور یک وسیله ی حمل و نقل عمودی است که با سیستم تعلیق و تعادل نیروی محرکه عمل جا به جایی را انجام می دهد. انواع آسانسور با کاربرد های فراوان وجود دارد که از جمله می توان به آسانسور های کششی و هیدرولیکی اشاره کرد.

تاریخچه ی آسانسور

در طول تاریخ بشریت، آسانسور به شکل های مختلف برای ساخت و ساز، حمل و نقل، جا به جایی افراد و غیره مورد استفاده قرار می گرفته است که با گذشت زمان و ایجاد تغییراتی در شکل اولیه آن آسانسورهای امروزی طراحی شدند.

آسانسور قبل از انقلاب صنعتی

شروع تاریخچه ی آسانسور از همان ابتدای پیداش بشریت می باشد، انسان از ابزار هایی همچون بالابرهای ساده و قرقره و طناب برای جابه جایی استفاده می کردند. ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی ابتدایی ترین آسانسور را ۳ قرن قبل از میلاد مسیح ساخت و بعد از آن یک معمار رومی به نام ویتروویوس فعالیت هایش را در زمینه آسانسورآغاز نمود.

پایه گذار علمی و طراح آسانسور امروزی دانشمند و ریاضیدان بزرگ اتوود است که با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارائه دهد.اولین آسانسور مسافربر در سال ۱۷۴۳ و به دستور لویی شانزدهم ساخته شد که به آن صندلی پرواز می گفتند. در سال ۱۸۲۳ دو معمار به نام های برتون و هامر در لندن جاذبه گردشگری به نام اتاق صعود ساختند، این آسانسور با نیروی بخار جا به جا میشد و مردم را تا ارتفاع قابل توجهی از سطح شهر بالا می برد. آسانسور های دیگ بخار امنیت نداشتند و احتمال سقوط آسانسور بسیار زیاد بود به همین دلیل برای جا به جایی افراد استفاده نمی شد.

آسانسور بعد از انقلاب صنعتی

در سال ۱۸۴۶ آسانسورهای هیدرولیکی توسط «سر ویلیام آرمسترانگ» اختراع شد که عمدتاً برای بارگیری محموله‌ها در اسکله استفاده می‌شدند، این آسانسورها از قانون پاسکال پیروی می کردند. اما از آسانسورهای هیدرولیکی در ارتفاع‌های زیاد نمی‌توانستند استفاده کنند و این آسانسورها عملاً برای استفاده در منازل کارایی نداشت.

اما اولین آسانسور به شکل امروزی که دارای ترمز ایمنی بود توسط یک مکانیک آمریکایی به نام اوتیس در آمریکا ساخته و آزمایش شد. اختراع اوتیس بسیار ساده بود، یک چرخ ضامن دار که در صورت پاره شدن طناب، مانع از سقوط کامل اتاقک آسانسور می شد و اتاقک تنها به اندازه چند پا با فشار می افتاد. او اختراع خود را در سال ۱۸۵۴ میلادی در نمایشگاه نیویورک به نمایش گذاشت.

اختراع او زمینه ساز تحولی نوین در صنعت و سرآغاز استفاده از آسانسورهای بی خطر بود. بعد از آن افراد دیگری به ساخت انواع آسانسور پرداختند و بدین ترتیب صنعت آسانسور شکل گرفت.

پس از اوتیس، تامپسون آسانسورهای هیدرولیکی را به بازار عرضه نمود. در سال ۱۸۹۴ اولین آسانسور هیدرولیک بدون نیاز به راننده (اپراتورهایی که برای هدایت آسانسور به صورت دائم داخل کابین حضور داشتند) با استفاده از کلید فشاری (نمونه اولیه شستی نمراتورهای امروزی) مورد استفاده قرار گرفت.
فلذا انقلاب صنعتی زمینه ساز توسعه صنعت طراحی و ساخت آسانسور شد و نسل جدیدی از آسانسور های طراحی و روانه ی بازار شدند که دیگر مشکلات قبل را نداشتند و نواقص آنها برطرف شده بود. با پیشرفت تکنولوژی و تلاش علمی بشر صنعت ساخت و طراحی آسانسور توسعه یافت و امروزه جایگاه ویژه ای در صنعت های مختلفی از قبیل حمل و نقل، ساختمان سازی و شهر سازی و غیره دارد.
در حال حاضر موضوعات ساخت و طراحی آسانسور، نصب و راه اندازی آسانسور از جمله پر اهمیت ترین مباحث در صنعت آسانسور سازی می باشد.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button